Форум Поща Карта на сайта Търсене Връзки Контакти
Начало Новини    English
Избираеми дисциплини 2018/19, Зимен триместър, редовно об.

ИЗБИРАЕМИ ДИСЦИПЛИНИ

ЗИМЕН ТРИМЕСТЪР 2018/2019

(бакалавърски специалности – редовно обучение)

 

  • По учебен план през Зимния триместър имат задължително избираема дисциплина студентите от: 
    • ІІ, ІІІ, ІV курс Бизнес информационни технологии;
    • ІІІ, IV курс Информатика;
    • II, ІІІ, IV курс Софтуерни технологии и дизайн;
    • ІІ, ІІІ, ІV курс Бизнес математика;
    • ІІ, ІІІ, IV курс Математика;
    • III, IV курс Приложна математика;
    • ІІІ, IV курс Математика и информатика;
    • III, IV курс Информационни технологии, математика и образователен мениджмънт;
    • II, III курс Софтуерно инженерство.

  • Броят на студентите за всяка дисциплина е ограничен.

  • Записването ще става по следния начин: 
    • I етап: записване при преподавателите, които са посочили съответно ден и час за записване от 21.11.2018 г. до 27.11.2018 г. (критериите за подбор на студенти е право на преподавателя);
    • II етап: за незаетите места записването продължава за всички студенти от 03.12.2018 г. в каб. 344.

  • Незаписалите избираема дисциплина студенти не получават заверка за настоящия Зимен триместър.

  • За избираема дисциплина се признава и дисциплина, невключена в учебния план на съответната специалност, по която е положен вече изпит в друга специалност на нашия или други факултети.

  • Студентите могат да запишат и втора избираема дисциплина, което може да стане само в началото на следващия триместър с разрешението на Декана, ако за втората дисциплина има свободни места и не е в полуденя на вече записаната дисциплина.

  • Студенти, нямащи задължение за записване на избираема дисциплина за следващия триместър, но желаещи да запишат такава, подават в началото на следващия триместър молба до декана, която се удовлетворява при наличие на свободни места.

 

АНОТАЦИИ НА ИЗБИРАЕМИТЕ ДИСЦИПЛИНИ 

1.  Нестандартни задачи по алгебра, проф. дмн Нако Начев (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 11:30 ч. до 12:20 ч. в 441 с.з.
Курсът предлага методи за решаване на специални задачи по алгебра с повишена трудност. Такива задачи се решават в профилираните паралелки по математика в средното училище. Много често при решаване на алгебрични задачи се стига до уравнение от четвърта степен. Тъй като в училище не се изучават общи формули за решаване на уравнение от четвърта степен то могат да се търсят критерии за решаване на такива уравнения с квадратни радикали. Интересен е и проблемът за намиране на броя на корените на алгебричните уравнения в даден интервал. За постигане на тази цел има всевъзможни методи чрез които се решава проблема. Всички тези въпроси ще бъдат включени в настоящия курс.

2.  Математика и приложения в икономиката, бизнеса и философията, проф. дмн Тодор Желязков (30 места, за всички)
записване I етап: на 21.11.2018 г. от 9:00 ч. до 10:00 ч. в 344 каб.
Разглеждат се приложения на математиката 1) в банковото дело: сложни лихви и кредитиране, 2) в бизнеса: решаване на транспортната задача, 3) в теория на игрите — възможности за печалба. Доказва се следното важно твърдение, което е свързано с основния въпрос на философията и мирогледа на човека: съзнанието и съвършенството на съзнанието във вселената нямат начало и край във времето. Разглеждат се безкрайни кардинални и ординални числа и проблема на континуума, в резултат на който се получават различни видове математики, които си противоречат една на друга. Решават се логически задачи чрез теорията на графите и с табличен метод, обощено-реципрочни уравнения, уравнения и системи уравнения от високи редове и комбинаторни задачи за съединения без повторения и с повторения. Голяма част от задачите могат да се разглеждат в специализирани паралелки по математика в училище.

3.  Фрактална теория на финансовите пазари, проф. дмн Манчо Манев, гл. ас. д-р Асен Христов (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 12:30 ч. до 13:30 ч. в 245 каб.
Пазарите на ценни книжа (акции и облигации), валутните пазари (FOREX) и другите финансови пазари имат една обща характеристика – времевите финансови редове, представляващи функция на цената на финансовия инструмент от времето. Добрият анализ на съответния финансов ред води до правдоподобна прогноза, увеличаваща шанса за печалба при търговията с финансови активи. Без да се подценяват други методи за прогнозиране на цените на финансовите активи – фундаментален, статистически и технически анализ, може да се каже, че фракталният анализ на финансовите редове се отличава с най-голяма простота и ефективност. Целта на курса е запознаването на студентите с фракталната теория на времевите финансови редове – един съвременен и мощен инструмент за прогнозиране на цените на финансовите инструменти. Въвеждат се основни понятия и определения, както за финансовите редове, така и за техния основен природо-математически модел – фракталите. Показва се как могат да се пресмятат индекса на Херст и индекса на фракталност на финансовия ред и как с помощта на тези индекси могат да се правят ефективни прогнози. Като примери са използвани цените акциите на компаниите, влизащи в индексите на Дау Джонс и S&P 500, както и някои основни валутни двойки.

4.  Линейни оператори във функционални пространства, проф. дмн Степан Костадинов, проф. д-р Андрей Захариев, доц. д-р Атанаска Георгиева (30 места, за спец. БМ, ПМ, МИ, ИТМОМ, M)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 11:30 ч. до 12:30 ч. в 439 каб.
В предлагания курс е изложена от приложна гледна точка теорията на линейните оператори действащи в банахови и хилбертови пространства. С оглед на конкретните приложения са разг-ледани свойствата на линейните ограничени и компактни оператори в пространствата от интегруеми и непрекъснати функции. Подробно са изучени спектралните им свойства и тяхното при-ложение при намирането на решения на операторни уравнения. Изложението е базирано на конкретни примери и е достъпно за студенти и докторанти от всички специалности на ФМИ.

5.  Оптимално управление, доц. д-р Георги Костадинов (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 11:30 ч. до 12:30 ч. в 439 каб.
Дава се постановка на задачата за оптимално управление. Излага се необходимият математически апарат: допустими множества от ограничения, изпъкнали функции и техните свойства, функция на Лагранж. Разглеждат се линейни производствено-икономически модели, задачи от линейното и квадратично програмиране. От нелинейното програмиране се изучават: метод на наказателните функции, градиентен метод.

6.  Въведение в теоретичната информатика, доц. д-р Христо Кискинов (30 места, за спец. СТД и БИТ)
записване I етап: на 26.11.2018 г. от 13:30 ч. до 14:30 ч. в 439 каб.
Успоредно с бурното развитие и приложение на компютрите, все по-значима става и науката, стояща зад тези успехи – теоретичната инмформатика. Целта на курса е да се направи въведение в теоретичната информатика. Разгледани са необходими математически основни понятия, теорията на булевите функции, формалните езици и пораждащите ги граматики, както и теорията на абстрактните автомати.

7.  Аналогии и обобщения в математиката, проф. дмн Христо Семерджиев (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 12:00 ч. до 13:00 ч. в 436 с.з.
Темата се разработва както в елементарната математика, така и във висшата математика. Застъпват се следните въпроси: Обобщени степени. Аналози и обобщения на биномата формула на Нютон. Формули за диференциране на Лайбниц. Класически неравенства за суми и интеграли. Обобщени прогресии. Аналогии между триъгълник и тетраедър. Херонова формула за триедри. Обобщени формули за лица на четириъгълници. Вариации на тема метод на Нютон. Алгебрично, тригонометрично и експоненциално интерполиране. Едновременно намиране на всички корени на алгебрични, тригонометрични и експоненциални полиноми. Аналози и обобщения на алгоритъма на Хорнер. Аналози и обобщения на детерминантата на Ван дер Монд. Предназначена за всички студентите от ФМИ. Особено полезна за специалността Математика и информатика. От тази избираема дисциплина следват множество теми за дипломни работи.

8.  Основи на сигурността в киберпространството, доц. д-р Златогор Минчев (от ИИКТ и ИМИ на БАН) (30 места, за всички)
записване I етап: на 27.11.2018 г. от 11:00 ч. до 12:00 ч. в 543 каб.
Развитието на съвременното общество се премества в киберпространството. При това, всеки потребител е добре да бъде подготвен за предизвикателствата и заплахите произтичащи от този факт. Целта на курса е запознаване с актуални проблеми като: мултимедия, зловреден софтуер, кибер атаки, ревърс инженеринг, социален инженеринг в различни актуални за Уеб 3 технологиите среди: социални мрежи, интелигентни среди на обитание, смарт устройства. При това ролята на човешкия фактор се разглежда от множество аспекти: потребителски, изследователски, разработващ, терористичен, престъпен и законодателен. Целта е обучаемите да придобият базови познания за киберпространството и развият дигитална култура, необходима за успешното им интегриране в съвременния свят.

9.  Въведение в маркетинговите изследвания, доц. д-р Христина Кулина, гл. ас. д-р Десислава Войникова (30 места, без спец. БИТ и БМ)
записване I етап: на 22.11.2018 г. от 10:45 ч. до 11:45 ч. в 540 каб.
Курсът въвежда основни понятия от областта на маркитинговите изследвания и принципите на обработка на емпирични данни. Запознава с основните възможности на софтуерния пакет SPSS за въвеждане, кодиране, типове данни, формиране на извадки, графично представяне и начален анализ на данни. Хипотези. Включва изследване на типа на разпределението, изследване на различия, построяване на линейни регресионни модели и оценки, провеждане на факторен и клъстерен анализ. Основната част е посветена на моделирането на данни за маркетингови изследвания чрез класификационни и регресионни дървета и прогнозиране. Изучаване на потребителските предпочитания с разглежданите методи. Предвижда се обучение на студентите чрез разработка на групови курсови задачи и проекти с реални данни.

10.    Математически аспекти при описанието на природни системи, доц. д-р Христо Димов (Физ. ф-т на СУ), гл. ас. д-р Павлина Атанасова (30 места, за всички)
записване I етап: на 22.11.2018 г. от 10:30 ч. до 11:30 ч. в 338 каб.
Още от времето преди Нютон, сегашната технологична човешка цивилизация се опитва математически да моделира природата във всичките й аспекти (включително и динамиката на обществата). В една или друга форма, стремежът винаги е бил да се построи симулативен модел (сега компютърно симулиране), с цел извличане на информация за бъдещите или минали динамични състояния на системите, в най-общ смисъл - от предсказване динамиката на финасовите макро-потоци в световната банкова система, през траекториите на космическите апарати, до космологичното разширяване на Вселената. В сегашния етап на университетското образование в България (а и в Европа) се поставя акцент на едната част от познанието - приложната информатика. Пренебрегват се математически познания, които биха ни дали възможност да вникнем по-дълбоко в природата на процесите и явленията във всемира и които ни дават инструмент за компютърно симулиране на така важни модели на еволюционни системи. По-дълбоката математика би ни дала апарат за по-високо квалифицирана работа не само в абстрактните области на познанието, но и най-вече в областта на приложната информатика, приложната икономика, банковото дело, моделиране на обществата и т.н.

11.    Моделиране и създаване на шаблони за справки с JasperSoft, проф. дмн Георги Тотков, док-т Милен Близнаков (60 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 10:00 ч. до 11:00 ч. в 232 с.з.
Курсът представя знания в областта на аналитичния софтуер и генериране на шаблони за справки с помощта на JasperSoft. Студентите ще придобият умения за създаване на доклади и справки-репорти чрез компоненти като таблици, карти, диаграми и други специализирани визуални елементи, които са достъпни в използвания софтуер. Изгледът на справките може да бъде експортирани в различни видове формати като HTML, PDF, DOC, EXCEL и други. С помощта на заявки могат да бъдат достъпвани различни източници на данни за репортите като релационни бази данни, NoSQL, CSV, JSON, XML. По време на курса ще се представи приложение, демонстриращо уеб-услугите (REST) на JasperSoft за достъп и генерирането на вече създадени шаблони. Необходими са базови познания по SQL.

12.    Уеб програмиране с JavaScript и jQuery, проф. дмн Георги Тотков, ас. Юри Хоптериев (30 места, за всички)
записване I етап: на 22.11.2018 г. от 12:00 ч. до 13:00 ч. в 126 каб.
В курса се разглежда библиотеката jQuery на езика за уеб програмиране JavaScript. jQuery предоставя възможности за лесен достъп до елементите и внасяне на динамика в уеб страниците. Ще бъдат разгледани методи за обработка на събития, за добавяне и премахване на елементи в уеб страниците, за промяна на тяхното съдържание, атрибути и CSS свойства. Студентите ще се запознаят с възможности на jQuery за филтриране и търсене, за включване в страниците на визуални ефекти като анимация, слайдове, показване и скриване на елементи и др. Предварителнo необходими знания за изучаване на учебната дисциплина ─ HTML и CSS.

13.    Оформяне и презентиране на дипломни и научни работи, доц. д-р Станка Хаджиколева, проф. дмн Снежана Христова (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 9:30 ч. до 10:30 ч. в 438 каб.
Основната цел на курса е да се подготвят студентите да оформят и презентират дипломна работа, както и научни разработки. Студентите ще бъдат запознати с цялостния процес на провеждане на научни изследвания и презентиране на научни резултати. Последователно ще се разглеждат всички етапи по разработване на дипломна работа – проектиране, провеждане на изследването, оформяне на дипломна работа и презентация. Допълнително ще се представят и въпроси, свързани с научно писане, стандарти за цитиране и изготвянето на библиографски справки. Накратко ще се представят някои от основните софтуерни приложения, използвани при писане на дипломни работи и научни трудове, и за изготвяне на презентации. Ще бъдат създадени шаблони за оформяне на дипломни работи, на научна статия и на дисертационнен труд. Специално внимание ще се отдели и на работата с научни бази данни, наукометричните показатели и световната система за рефериране, индексиране и оценяване, които са необходими на студенти, с интереси за изследвания извън рамките на университетския курс за бакалаври. В края на курса всеки студент ще създава личен профил в професионална мрежа (LinkedIn, ResearchGate, Mendeley и др.).

14.    Валути и валутни сделки, доц. д-р Елена Сомова, хон. ас. Светлозар Гледачев (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 12:00 ч. до 13:00 ч. в 423 ауд.
В съвременния глобален свят, връзките между държавите се улесниха, пътуванията станаха масовост. Българинът има възможност да пътува безвизово. Това налага използването на редица световни, но и непознати валути. Покупката и продажбата на валута не е най-важното нещо. Малко хора знаят, че от валутите може да се печели. Те са вид бизнес и като еманация има валутни борси. Но преди да се разбере как се търгува и как се печели, трябва да се знае как, защо и какво е наложило валутите, тяхната еволюция и пазари. Валути, пари, валутни курсове, борси. Повечето хора ги знаят като понятия, но не разбират техния смисъла, а от тук и страхът от непознатото. Това не им дава възможност да разберат правилно процесите в икономиката и финансите, зависимостите и взаимовръзките, икономическите закони и следствията, кое от кое произлиза, каква цел има, за какво служи. В курса се разглеждат основните понятия в исторически и методологически план; същността на категориите и процесите; паричните потоци на национално и световно ниво; много практически примери с факти, правила и изключения; борсови игри, анализи и стратегии.

15.    Следене и управление на космически апарати (с Java), проф. дмн Георги Тотков, гл. ас. д-р Георги Пашев, д-р Христо Инджов (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 13:30 ч. до 14:30 ч. в 126 каб.
Дисциплината е въведение в системите за следене и управление (MCS - Monitoring and Control Systems) и приложението им в космическия сектор и космически мисии. Обобщени са  основните европейски стандарти и системи използвани от европейската космическа агенция. Съдържанието е базирано на учебна MCS разработена с помощта на Java и Spring Framework. Представени са (в опростен вид) основните потоци за събиране на телеметрия и  изпращане на телекоманди, както и компонентите които ги изграждат. Всяко упражнение има за цел да попълни липсваща функционалност в учебната MCS с помощта на Java – работа със специфични файлови формати (JSON) и парсването им, битови манипулации и конвертиране на обекти, кодиране и декодиране на бинарни потоци, реализация на алгоритъм за съпоставяне на бордово(onboard) с наземно(ground) време, синхронизация на обекти в многонишкова среда, съхраняване и извличане на данни. Предоставени са графичен симулатор (GS) на космичски апарат реализиран с Unity и графичен потребителски интерфейс (GUI) за управление на системата разработен с Angular.

16.    Програмиране на Oracle БД с PL/SQL, доц. д-р Владимир Вълканов, док-т Михаил Петров (30 места, за всички)
записване I етап: на 22.11.2018 г. от 9:00 ч. до 10:00 ч. в 430 каб.
Базите данни са в основата на всяко едно бизнес начинание, за да изградите успешен проект трябва да имате както добра идея, така и надеждна технология за съхранение на данни. Oracle DB е една от най-популярните и надеждни системи за съхранение на данни, която е основния избор на всеки един успешен голям бизнес. Множество финансови институции избират този продукт, поради многобройните му предимства спрямо други подобни продукти. В рамките на курса студентите ще имат възможност да се запознаят с възможностите на базата данни на Oracle, както и да разберат езика използван за програмиране на логиката за управление на релационните данни в системата - PL/SQL. В края на дисциплината студентите ще разполагат с практически познания по опериране и администриране на Oracle базирана инфраструктура.

17.    Java Script в дълбочина – 1 част, доц. д-р Владимир Вълканов, док-т Михаил Петров (60 места, за всички)
записване I етап: на 22.11.2018 г. от 9:00 ч. до 10:00 ч. в 430 каб.
JavaScript е един от най-популярните езици за програмиране на нашето време. Имплементация на технологията може да бъде, приложена във всички популярни платформи WEB / Desktop / Mobile. Езика Java Script ще ни предложи ефикасен и лесен инструмент за решение на широк кръг от проблеми. В настоящият курс, студентите ще се запознаят, както с езика така и с многоплатформените съпътстващи технологии. Студентите не просто ще научат основите на езика, технологията и платформите, но ще разберат и механизма на работа и процесите по интерпретация съпътствани с множество примери и практични задачи. Целта на дисциплината е да се демонстрира и обясни технологията, да се придобият реални практически познания, с помощта на реални практически проекти, които са част от процеса на всяка една компания в съвременната IT индустрия.

18.    Бизнес право, ІІ част, проф. д-р Асен Рахнев, хон. ас. Илиан Иванов (директор в община – Пловдив) (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 10:30 ч. до 11:30 ч. в 422 ауд.
„Бизнес право“ е компилация от няколко правни отрасли, които се изучават самостоятелно в юридическите и други факултети. Тази дисциплина се преподава на малко места във висшите учебни заведения в България, докато в европейските и американски университети и колежи това е предметът, който извежда престижа на съответния факултет на по-предни позиции в съревнованието с останалите. Основната цел и предизвикателство на втората част от лекционния курс е студентите да се запознаят със специфичните елементи на развитието на търговските отношения в конкурента среда, способите и методите за защита от нелоялна конкуренция, неправомерни търговски практики, начини за защита на потребителя, подаване на жалби и сигнали до КЗК, КЗП и други органи на изпълнителната и съдебната власт. Засяга се и търговската медиация в международните бизнес отношения. Очакваните резултати от изучаването на дисциплината „Бизнес право” е студентите да обогатят своя набор от знания и компетентности, така щото да имат възможност самостоятелно да участват на националния и международен конкурентен пазар, да придобият умения и навици за навременно идентифициране на конкретен проблем, засягащ определена правна сфера и ефективни способи за справяне с него.

19.    Предприемачество в IT индустрията, доц. д-р Николай Павлов, хон. ас. Силвия Павлова (60 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 12:30 ч. до 13:30 ч. в 424 ауд.
ICT индустрията е една от индустриите с най-висок интензитет на иновации. Тези иновации се създават, за да преобразуват всички съществуващи индустрии, но влияят трансформиращо и на самата ICT индустрия. Генерирането на множество идеи, които трябва да се тестват, намерят финансиране и представят на пазара води до предизвикателството на предприемачеството. Доброто предприемачество прави една идея способна да изкарва пари.
Този модул ще ви помогне да анализирате: Кои са страните, заинтересовани дадена идея да стане или да не стане печеливша? Какви са източниците на финансиране? Какви документи са необходими за успешното представяне на идеята? Как се прави Бизнес план, Организационен план, Маркетинг план, Финансов план? Този модул не се фокусира върху генерирането на идеи, но ще ви помогне да направите вече съществуваща идея работеща.

20.    Обектно-ориентирано програмиране с Delphi, проф. д-р Христо Крушков, гл. ас. д-р Мариана Крушкова (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 9:30 ч. до 10:30 ч. в 533 к.з.
Курсът има за цел да запознае учащите се с методите и средствата на обектноориентирано програмиране на основата на езика Object Pascal и визуалната среда за програмиране DELPHI STANDARD както и да създаде практически умения за изграждане на обектова йерархия при решаване на конкретни проблеми. Специално внимание се отделя на следните теми: основни концепции в ООП; наследяване на класове; херметезация (капсулиране) на обекти; полиморфизъм; работа с визуални компоненти. Очакваните резултати след завършване на избираемата дисциплина е, че обучаемите трябва да могат да проектират и програмират с помощта на средата DELPHI STANDARD на базата на основните концепции на ООП. Общата продължителност е един триместър с 6 часа лекции в компютърна зала с цел възможност за индивидуално разглеждане и актуализиране на примерни програми в DELPHI среда. Знанията се оценяват чрез практически изпит на компютър върху разгледания материал. Необходими предварителни знания. Предполага се, че студентите имат основни познания по информатика и програмиране на базата на Pascal.

21.    Приложения за бази данни с Entity Framework, проф. д-р Христо Крушков, хон. ас. Любен Киков (60 места, за всички)
записване I етап: на 27.11.2018 г. от 12:30 ч. до 13:30 ч. в 535 к.з.
Целта на курса е да се развият практически умения за работа с Entity Framework (EF), която е стандарт за ORM технология в C# и .NET. Изучават се практическото използване на DB сървър – в случая SQL Server, платфор-ми и технологии за достъп до данни – ADO.NET, Entity Framework, както импортиране и експортиране на данни към различни формати – JSON и XML. Entity Framework предоставя мощно обектно-ориентирано API за заявки към базата посредством CRUD операции. В курса ще бъдат разгледани подходите „database first“ и „code first“, които позволяват „mapping“ между релационна база с данни и обектно ориентиран модел. Ще бъде използвана AppHarbor .NET Platform as a Service за хостване на реални проекти в мрежата, както и взаимодействието на AppHarbor и GitHub за version-control и deploy на приложения. ПРЕДВАРИТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ: Основни познания по HTML, CSS и Object-oriented programming.

22.    Дигитален маркетинг и SEO Оптимизация, доц. д-р Тодорка Терзиева, хон. ас. Николай Чочев (60 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 11:30 ч. до 12:30 ч. в 2 аула
Курсът ще Ви предостави знания и умения в областта на дигиталния маркетинг и SEO оптимизацията. Той ще Ви запознае подробно с най-известните и често използвани социални мрежи и трикове, предоставяйки ви всички необходими знания за правилното управление на социалните ви профили и онлайн инструменти. По време на курса ще успеете да изградите подходящо онлайн присъствие в Google и другите търсещи машини за Вашия бизнес или уебсайт. Ще можете да изграждате Facebook/Adwods реклами, които да повишат значително посещенията и ангажираността на Вашата онлайн аудитория. Ще се научите как да създавате и оптимизирате Youtube видеоклипове, как да ги рекламирате и разпространявате. Ще се запознаете с възможностите, които LinkedIn ви предоставя за професионалното представяне на Вас и Вашия бизнес. Всеки от курса ще се научи да прави основна on-page оптимизация на един проект и да работи по ежемесечна off-page оптимизация. Предполага се, че обучаемите имат основни познания по информатика и уеб програмиране.

23.    Видеопродуциране, проф. д-р Ангел Голев, хон. ас. Ангел Генков (60 места, за всички)
записване I етап: на 21.11.2018 г. от 9:00 ч. до 10:00 ч. в 541 к.з.
Дисциплината ще запознае студентите с основите на видеографията. Ще се разгледа подробно целият процес, обхващащ създаването на видео от различен тип (например, рекламни, събитийни, музикални видеа и късометражни филми), начините им на заснемане и успешното им рекламиране. Ще бъде обърнато внимание върху подбора на техника и ключовите моменти от заснемането, видео обработка, оцветяване, озвучаване и рекламиране в медиите. Също така, те ще се запознаят с видео обработващи програми, а видео обработката ще се извършва основно с Adobe Premiere Pro CC 2017.

24.    Интелектуална собственост в интернет, доц. д-р Иван Шотлеков, хон. ас. Владимир Вълев (30 места, за всички)
записване I етап: на 21.11.2018 г. от 13:00 ч. до 14:00 ч. в 232 с.з.
Интернет стана неделима част от човешкия живот и наред с многото предимства използването му носи и проблеми от правно естество. Една част от тях е свързана с даването на възможност на определен продукт да достигне до хора, които не могат да си позволят оригинала или пък изобщо не биха си го купили. По този начин разходите за законния собственик са неосезаеми. Този факт налага все по-голямото внимание да се отделя на авторскоправната защита на съдържанието на интернет сайтовете, с цел избягване на недобросъвестни практики в това отношение, извършвани от трети лица.
Във всяко едно човешко общество материалните блага са обект на защита. След индустриалната революция обаче се оказва, че има и нематериални блага, които се нуждаят от защита.
Нематериалните блага са обект на отношения, защото те се обективират по начин, по който да могат да бъдат възприети и от други лица, различни от техните създатели, те имат икономически потенциал, който се реализира при използването им. Техен автор е лицето, в резултат на чиято творческа дейност те съществуват. Интелектуалната собственост представлява всички онези творения на човешкия ум /изобретения, творби, ноу – хау/, които му дават конкурентно предимство. С други думи интелектуалната собственост обхваща всички онези произведения, които са резултат от човешки знания и идеи защитими от закон: такива са търговските марки, патентите, авторските права и търговските или промишлени тайни.
За целта в лекционния курс ще бъдат представени особеностите на т.нар. интелектуална собственост в интернет.

25.    Автоматизирано тестване на уеб приложения с Java, доц. д-р Анна Малинова, хон. ас. Цветелин Кюмюрджиев (техн. р-л „Проекти“ в Проксиад), хон. ас. Илия Илиев (техн. р-л „Проекти“ в Проксиад) (60 места, за всички)
записване I етап: на 22.11.2018 г. от 9:00 ч. до 10:00 ч. в 344 каб.
Автоматизираното тестване е неделима част от съвременния процес за ефективна разработка на софтуерни продукти. Целта на дисциплината е да запознае студентите с принципите, основите, процесите и инструментите за автоматизирано тестване на уеб базиран софтуер. По време на обучението се използват и демонстрират едни най-популярните инструменти за автоматизирано тестване в Java света (JUnit и Selenium/WebDriver), приложими както в класически Java Enterprise приложения, така и в съвременни JavaScript потребителски интерфейси (ReactJS, AngularJS, Vue.JS и др.). Обучението включва и запознаване с добри практики, често използвани инструменти за управление на дефекти (JIRA, Mantis) и ръчно тестване (Swagger, SoapUI, Selenium IDE). Придобитите умения и знания ще бъдат полезни както за софтуерни разработчици, така и за специалисти по софтуерно тестване. Дисциплината е предназначена за студенти с начални или по-добри познания по програмиране (за предпочитане с Java или C#).

ИЗБИРАЕМИ ДИСЦИПЛИНИ
ЗИМЕН ТРИМЕСТЪР 2018/2019
(бакалавърски специалности – редовно обучение)
По учебен план през Зимния триместър имат задължително избираема дисциплина студентите от: 
o ІІ, ІІІ, ІV курс Бизнес информационни технологии;
o ІІІ, IV курс Информатика;
o II, ІІІ, IV курс Софтуерни технологии и дизайн;
o ІІ, ІІІ, ІV курс Бизнес математика;
o ІІ, ІІІ, IV курс Математика;
o III, IV курс Приложна математика;
o ІІІ, IV курс курс Математика и информатика;
o III, IV курс Информационни технологии, математика и образователен мениджмънт;
o II, III курс Софтуерно инженерство.
Броят на студентите за всяка дисциплина е ограничен.
Записването ще става по следния начин: 
o I етап: записване при преподавателите, които са посочили съответно ден и час за записване от 21.11.2018 г. до 27.11.2018 г. (критериите за подбор на студенти е право на преподавателя);
o II етап: за незаетите места записването продължава за всички студенти от 03.12.2018 г. в каб. 344.
Незаписалите избираема дисциплина студенти не получават заверка за настоящия Зимен триместър. 
За избираема дисциплина се признава и дисциплина, невключена в учебния план на съответната специалност, по която е положен вече изпит в друга специалност на нашия или други факултети.
Студентите могат да запишат и втора избираема дисциплина, което може да стане само в началото на следващия триместър с разрешението на Декана, ако за втората дисциплина има свободни места и не е в полуденя на вече записаната дисциплина.
Студенти, нямащи задължение за записване на избираема дисциплина за следващия триместър, но желаещи да запишат такава, подават в началото на следващия триместър молба до декана, която се удовлетворява при наличие на свободни места.
 
АНОТАЦИИ НА ИЗБИРАЕМИТЕ ДИСЦИПЛИНИ
1. Нестандартни задачи по алгебра, проф. дмн Нако Начев (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 11:30 ч. до 12:20 ч. в 441 с.з.
Курсът предлага методи за решаване на специални задачи по алгебра с повишена трудност. Такива задачи се решават в профилираните паралелки по математика в средното училище. Много често при решаване на алгебрични задачи се стига до уравнение от четвърта степен. Тъй като в училище не се изучават общи формули за решаване на уравнение от четвърта степен то могат да се търсят критерии за решаване на такива уравнения с квадратни радикали. Интересен е и проблемът за намиране на броя на корените на алгебричните уравнения в даден интервал. За постигане на тази цел има всевъзможни методи чрез които се решава проблема. Всички тези въпроси ще бъдат включени в настоящия курс.
2. Математика и приложения в икономиката, бизнеса и философията, проф. дмн Тодор Желязков (30 места, за всички)
записване I етап: на 21.11.2018 г. от 9:00 ч. до 10:00 ч. в 344 каб.
Разглеждат се приложения на математиката 1) в банковото дело: сложни лихви и кредитиране, 2) в бизнеса: решаване на транспортната задача, 3) в теория на игрите — възможности за печалба. Доказва се следното важно твърдение, което е свързано с основния въпрос на философията и мирогледа на човека: съзнанието и съвършенството на съзнанието във вселената нямат начало и край във времето. Разглеждат се безкрайни кардинални и ординални числа и проблема на континуума, в резултат на който се получават различни видове математики, които си противоречат една на друга. Решават се логически задачи чрез теорията на графите и с табличен метод, обощено-реципрочни уравнения, уравнения и системи уравнения от високи редове и комбинаторни задачи за съединения без повторения и с повторения. Голяма част от задачите могат да се разглеждат в специализирани паралелки по математика в училище.
3. Фрактална теория на финансовите пазари, проф. дмн Манчо Манев, гл. ас. д-р Асен Христов (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 12:30 ч. до 13:30 ч. в 245 каб.
Пазарите на ценни книжа (акции и облигации), валутните пазари (FOREX) и другите финансови пазари имат една обща характеристика – времевите финансови редове, представляващи функция на цената на финансовия инструмент от времето. Добрият анализ на съответния финансов ред води до правдоподобна прогноза, увеличаваща шанса за печалба при търговията с финансови активи. Без да се подценяват други методи за прогнозиране на цените на финансовите активи – фундаментален, статистически и технически анализ, може да се каже, че фракталният анализ на финансовите редове се отличава с най-голяма простота и ефективност. Целта на курса е запознаването на студентите с фракталната теория на времевите финансови редове – един съвременен и мощен инструмент за прогнозиране на цените на финансовите инструменти. Въвеждат се основни понятия и определения, както за финансовите редове, така и за техния основен природо-математически модел – фракталите. Показва се как могат да се пресмятат индекса на Херст и индекса на фракталност на финансовия ред и как с помощта на тези индекси могат да се правят ефективни прогнози. Като примери са използвани цените акциите на компаниите, влизащи в индексите на Дау Джонс и S&P 500, както и някои основни валутни двойки.
4. Линейни оператори във функционални пространства, проф. дмн Степан Костадинов, проф. д-р Андрей Захариев, доц. д-р Атанаска Георгиева (30 места, за спец. БМ, ПМ, МИ, ИТМОМ, M)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 11:30 ч. до 12:30 ч. в 439 каб.
В предлагания курс е изложена от приложна гледна точка теорията на линейните оператори действащи в банахови и хилбертови пространства. С оглед на конкретните приложения са разг-ледани свойствата на линейните ограничени и компактни оператори в пространствата от интегруеми и непрекъснати функции. Подробно са изучени спектралните им свойства и тяхното при-ложение при намирането на решения на операторни уравнения. Изложението е базирано на конкретни примери и е достъпно за студенти и докторанти от всички специалности на ФМИ.
5. Оптимално управление, доц. д-р Георги Костадинов (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 11:30 ч. до 12:30 ч. в 439 каб.
Дава се постановка на задачата за оптимално управление. Излага се необходимият математически апарат: допустими множества от ограничения, изпъкнали функции и техните свойства, функция на Лагранж. Разглеждат се линейни производствено-икономически модели, задачи от линейното и квадратично програмиране. От нелинейното програмиране се изучават: метод на наказателните функции, градиентен метод.
6. Въведение в теоретичната информатика, доц. д-р Христо Кискинов (30 места, за спец. СТД и БИТ)
записване I етап: на 26.11.2018 г. от 13:30 ч. до 14:30 ч. в 439 каб.
Успоредно с бурното развитие и приложение на компютрите, все по-значима става и науката, стояща зад тези успехи – теоретичната инмформатика. Целта на курса е да се направи въведение в теоретичната информатика. Разгледани са необходими математически основни понятия, теорията на булевите функции, формалните езици и пораждащите ги граматики, както и теорията на абстрактните автомати.
7. Аналогии и обобщения в математиката, проф. дмн Христо Семерджиев (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 12:00 ч. до 13:00 ч. в 436 с.з.
Темата се разработва както в елементарната математика, така и във висшата математика. Застъпват се следните въпроси: Обобщени степени. Аналози и обобщения на биномата формула на Нютон. Формули за диференциране на Лайбниц. Класически неравенства за суми и интеграли. Обобщени прогресии. Аналогии между триъгълник и тетраедър. Херонова формула за триедри. Обобщени формули за лица на четириъгълници. Вариации на тема метод на Нютон. Алгебрично, тригонометрично и експоненциално интерполиране. Едновременно намиране на всички корени на алгебрични, тригонометрични и експоненциални полиноми. Аналози и обобщения на алгоритъма на Хорнер. Аналози и обобщения на детерминантата на Ван дер Монд. Предназначена за всички студентите от ФМИ. Особено полезна за специалността Математика и информатика. От тази избираема дисциплина следват множество теми за дипломни работи.
8. Основи на сигурността в киберпространството, доц. д-р Златогор Минчев (от ИИКТ и ИМИ на БАН) (30 места, за всички)
записване I етап: на 27.11.2018 г. от 11:00 ч. до 12:00 ч. в 543 каб.
Развитието на съвременното общество се премества в киберпространството. При това, всеки потребител е добре да бъде подготвен за предизвикателствата и заплахите произтичащи от този факт. Целта на курса е запознаване с актуални проблеми като: мултимедия, зловреден софтуер, кибер атаки, ревърс инженеринг, социален инженеринг в различни актуални за Уеб 3 технологиите среди: социални мрежи, интелигентни среди на обитание, смарт устройства. При това ролята на човешкия фактор се разглежда от множество аспекти: потребителски, изследователски, разработващ, терористичен, престъпен и законодателен. Целта е обучаемите да придобият базови познания за киберпространството и развият дигитална култура, необходима за успешното им интегриране в съвременния свят.
9. Въведение в маркетинговите изследвания, доц. д-р Христина Кулина, гл. ас. д-р Десислава Войникова (30 места, без спец. БИТ и БМ)
записване I етап: на 22.11.2018 г. от 10:45 ч. до 11:45 ч. в 540 каб.
Курсът въвежда основни понятия от областта на маркитинговите изследвания и принципите на обработка на емпирични данни. Запознава с основните възможности на софтуерния пакет SPSS за въвеждане, кодиране, типове данни, формиране на извадки, графично представяне и начален анализ на данни. Хипотези. Включва изследване на типа на разпределението, изследване на различия, построяване на линейни регресионни модели и оценки, провеждане на факторен и клъстерен анализ. Основната част е посветена на моделирането на данни за маркетингови изследвания чрез класификационни и регресионни дървета и прогнозиране. Изучаване на потребителските предпочитания с разглежданите методи. Предвижда се обучение на студентите чрез разработка на групови курсови задачи и проекти с реални данни.
10. Математически аспекти при описанието на природни системи, доц. д-р Христо Димов (Физ. ф-т на СУ), гл. ас. д-р Павлина Атанасова (30 места, за всички)
записване I етап: на 22.11.2018 г. от 10:30 ч. до 11:30 ч. в 338 каб.
Още от времето преди Нютон, сегашната технологична човешка цивилизация се опитва математически да моделира природата във всичките й аспекти (включително и динамиката на обществата). В една или друга форма, стремежът винаги е бил да се построи симулативен модел (сега компютърно симулиране), с цел извличане на информация за бъдещите или минали динамични състояния на системите, в най-общ смисъл - от предсказване динамиката на финасовите макро-потоци в световната банкова система, през траекториите на космическите апарати, до космологичното разширяване на Вселената. В сегашния етап на университетското образование в България (а и в Европа) се поставя акцент на едната част от познанието - приложната информатика. Пренебрегват се математически познания, които биха ни дали възможност да вникнем по-дълбоко в природата на процесите и явленията във всемира и които ни дават инструмент за компютърно симулиране на така важни модели на еволюционни системи. По-дълбоката математика би ни дала апарат за по-високо квалифицирана работа не само в абстрактните области на познанието, но и най-вече в областта на приложната информатика, приложната икономика, банковото дело, моделиране на обществата и т.н.
11. Моделиране и създаване на шаблони за справки с JasperSoft, проф. дмн Георги Тотков, док-т Милен Близнаков (60 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 10:00 ч. до 11:00 ч. в 232 с.з.
Курсът представя знания в областта на аналитичния софтуер и генериране на шаблони за справки с помощта на JasperSoft. Студентите ще придобият умения за създаване на доклади и справки-репорти чрез компоненти като таблици, карти, диаграми и други специализирани визуални елементи, които са достъпни в използвания софтуер. Изгледът на справките може да бъде експортирани в различни видове формати като HTML, PDF, DOC, EXCEL и други. С помощта на заявки могат да бъдат достъпвани различни източници на данни за репортите като релационни бази данни, NoSQL, CSV, JSON, XML. По време на курса ще се представи приложение, демонстриращо уеб-услугите (REST) на JasperSoft за достъп и генерирането на вече създадени шаблони. Необходими са базови познания по SQL.
12. Уеб програмиране с JavaScript и jQuery, проф. дмн Георги Тотков, ас. Юри Хоптериев (30 места, за всички)
записване I етап: на 22.11.2018 г. от 12:00 ч. до 13:00 ч. в 126 каб.
В курса се разглежда библиотеката jQuery на езика за уеб програмиране JavaScript. jQuery предоставя възможности за лесен достъп до елементите и внасяне на динамика в уеб страниците. Ще бъдат разгледани методи за обработка на събития, за добавяне и премахване на елементи в уеб страниците, за промяна на тяхното съдържание, атрибути и CSS свойства. Студентите ще се запознаят с възможности на jQuery за филтриране и търсене, за включване в страниците на визуални ефекти като анимация, слайдове, показване и скриване на елементи и др. Предварителнo необходими знания за изучаване на учебната дисциплина ─ HTML и CSS.
13. Оформяне и презентиране на дипломни и научни работи, доц. д-р Станка Хаджиколева, проф. дмн Снежана Христова (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 9:30 ч. до 10:30 ч. в 438 каб.
Основната цел на курса е да се подготвят студентите да оформят и презентират дипломна работа, както и научни разработки. Студентите ще бъдат запознати с цялостния процес на провеждане на научни изследвания и презентиране на научни резултати. Последователно ще се разглеждат всички етапи по разработване на дипломна работа – проектиране, провеждане на изследването, оформяне на дипломна работа и презентация. Допълнително ще се представят и въпроси, свързани с научно писане, стандарти за цитиране и изготвянето на библиографски справки. Накратко ще се представят някои от основните софтуерни приложения, използвани при писане на дипломни работи и научни трудове, и за изготвяне на презентации. Ще бъдат създадени шаблони за оформяне на дипломни работи, на научна статия и на дисертационнен труд. Специално внимание ще се отдели и на работата с научни бази данни, наукометричните показатели и световната система за рефериране, индексиране и оценяване, които са необходими на студенти, с интереси за изследвания извън рамките на университетския курс за бакалаври. В края на курса всеки студент ще създава личен профил в професионална мрежа (LinkedIn, ResearchGate, Mendeley и др.).
14. Валути и валутни сделки, доц. д-р Елена Сомова, хон. ас. Светлозар Гледачев (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 12:00 ч. до 13:00 ч. в 423 ауд.
В съвременния глобален свят, връзките между държавите се улесниха, пътуванията станаха масовост. Българинът има възможност да пътува безвизово. Това налага използването на редица световни, но и непознати валути. Покупката и продажбата на валута не е най-важното нещо. Малко хора знаят, че от валутите може да се печели. Те са вид бизнес и като еманация има валутни борси. Но преди да се разбере как се търгува и как се печели, трябва да се знае как, защо и какво е наложило валутите, тяхната еволюция и пазари. Валути, пари, валутни курсове, борси. Повечето хора ги знаят като понятия, но не разбират техния смисъла, а от тук и страхът от непознатото. Това не им дава възможност да разберат правилно процесите в икономиката и финансите, зависимостите и взаимовръзките, икономическите закони и следствията, кое от кое произлиза, каква цел има, за какво служи. В курса се разглеждат основните понятия в исторически и методологически план; същността на категориите и процесите; паричните потоци на национално и световно ниво; много практически примери с факти, правила и изключения; борсови игри, анализи и стратегии.
15. Следене и управление на космически апарати (с Java), проф. дмн Георги Тотков, гл. ас. д-р Георги Пашев, д-р Христо Инджов (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 13:30 ч. до 14:30 ч. в 126 каб.
Дисциплината е въведение в системите за следене и управление (MCS - Monitoring and Control Systems) и приложението им в космическия сектор и космически мисии. Обобщени са  основните европейски стандарти и системи използвани от европейската космическа агенция. Съдържанието е базирано на учебна MCS разработена с помощта на Java и Spring Framework. Представени са (в опростен вид) основните потоци за събиране на телеметрия и  изпращане на телекоманди, както и компонентите които ги изграждат. Всяко упражнение има за цел да попълни липсваща функционалност в учебната MCS с помощта на Java – работа със специфични файлови формати (JSON) и парсването им, битови манипулации и конвертиране на обекти, кодиране и декодиране на бинарни потоци, реализация на алгоритъм за съпоставяне на бордово(onboard) с наземно(ground) време, синхронизация на обекти в многонишкова среда, съхраняване и извличане на данни. Предоставени са графичен симулатор (GS) на космичски апарат реализиран с Unity и графичен потребителски интерфейс (GUI) за управление на системата разработен с Angular.
16. Програмиране на Oracle БД с PL/SQL, доц. д-р Владимир Вълканов, док-т Михаил Петров (30 места, за всички)
записване I етап: на 22.11.2018 г. от 9:00 ч. до 10:00 ч. в 430 каб.
Базите данни са в основата на всяко едно бизнес начинание, за да изградите успешен проект трябва да имате както добра идея, така и надеждна технология за съхранение на данни. Oracle DB е една от най-популярните и надеждни системи за съхранение на данни, която е основния избор на всеки един успешен голям бизнес. Множество финансови институции избират този продукт, поради многобройните му предимства спрямо други подобни продукти. В рамките на курса студентите ще имат възможност да се запознаят с възможностите на базата данни на Oracle, както и да разберат езика използван за програмиране на логиката за управление на релационните данни в системата - PL/SQL. В края на дисциплината студентите ще разполагат с практически познания по опериране и администриране на Oracle базирана инфраструктура.
17. Java Script в дълбочина – 1 част, доц. д-р Владимир Вълканов, док-т Михаил Петров (60 места, за всички)
записване I етап: на 22.11.2018 г. от 9:00 ч. до 10:00 ч. в 430 каб.
JavaScript е един от най-популярните езици за програмиране на нашето време. Имплементация на технологията може да бъде, приложена във всички популярни платформи WEB / Desktop / Mobile. Езика Java Script ще ни предложи ефикасен и лесен инструмент за решение на широк кръг от проблеми. В настоящият курс, студентите ще се запознаят, както с езика така и с многоплатформените съпътстващи технологии. Студентите не просто ще научат основите на езика, технологията и платформите, но ще разберат и механизма на работа и процесите по интерпретация съпътствани с множество примери и практични задачи. Целта на дисциплината е да се демонстрира и обясни технологията, да се придобият реални практически познания, с помощта на реални практически проекти, които са част от процеса на всяка една компания в съвременната IT индустрия.
18. Бизнес право, ІІ част, проф. д-р Асен Рахнев, хон. ас. Илиан Иванов (директор в община – Пловдив) (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 10:30 ч. до 11:30 ч. в 422 ауд.
„Бизнес право“ е компилация от няколко правни отрасли, които се изучават самостоятелно в юридическите и други факултети. Тази дисциплина се преподава на малко места във висшите учебни заведения в България, докато в европейските и американски университети и колежи това е предметът, който извежда престижа на съответния факултет на по-предни позиции в съревнованието с останалите. Основната цел и предизвикателство на втората част от лекционния курс е студентите да се запознаят със специфичните елементи на развитието на търговските отношения в конкурента среда, способите и методите за защита от нелоялна конкуренция, неправомерни търговски практики, начини за защита на потребителя, подаване на жалби и сигнали до КЗК, КЗП и други органи на изпълнителната и съдебната власт. Засяга се и търговската медиация в международните бизнес отношения. Очакваните резултати от изучаването на дисциплината „Бизнес право” е студентите да обогатят своя набор от знания и компетентности, така щото да имат възможност самостоятелно да участват на националния и международен конкурентен пазар, да придобият умения и навици за навременно идентифициране на конкретен проблем, засягащ определена правна сфера и ефективни способи за справяне с него.
19. Предприемачество в IT индустрията, доц. д-р Николай Павлов, хон. ас. Силвия Павлова (60 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 12:30 ч. до 13:30 ч. в 424 ауд.
ICT индустрията е една от индустриите с най-висок интензитет на иновации. Тези иновации се създават, за да преобразуват всички съществуващи индустрии, но влияят трансформиращо и на самата ICT индустрия. Генерирането на множество идеи, които трябва да се тестват, намерят финансиране и представят на пазара води до предизвикателството на предприемачеството. Доброто предприемачество прави една идея способна да изкарва пари.
Този модул ще ви помогне да анализирате: Кои са страните, заинтересовани дадена идея да стане или да не стане печеливша? Какви са източниците на финансиране? Какви документи са необходими за успешното представяне на идеята? Как се прави Бизнес план, Организационен план, Маркетинг план, Финансов план? Този модул не се фокусира върху генерирането на идеи, но ще ви помогне да направите вече съществуваща идея работеща.
20. Обектно-ориентирано програмиране с Delphi, проф. д-р Христо Крушков, гл. ас. д-р Мариана Крушкова (30 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 9:30 ч. до 10:30 ч. в 533 к.з.
Курсът има за цел да запознае учащите се с методите и средствата на обектноориентирано програмиране на основата на езика Object Pascal и визуалната среда за програмиране DELPHI STANDARD както и да създаде практически умения за изграждане на обектова йерархия при решаване на конкретни проблеми. Специално внимание се отделя на следните теми: основни концепции в ООП; наследяване на класове; херметезация (капсулиране) на обекти; полиморфизъм; работа с визуални компоненти. Очакваните резултати след завършване на избираемата дисциплина е, че обучаемите трябва да могат да проектират и програмират с помощта на средата DELPHI STANDARD на базата на основните концепции на ООП. Общата продължителност е един триместър с 6 часа лекции в компютърна зала с цел възможност за индивидуално разглеждане и актуализиране на примерни програми в DELPHI среда. Знанията се оценяват чрез практически изпит на компютър върху разгледания материал. Необходими предварителни знания. Предполага се, че студентите имат основни познания по информатика и програмиране на базата на Pascal.
21. Приложения за бази данни с Entity Framework, проф. д-р Христо Крушков, хон. ас. Любен Киков (60 места, за всички)
записване I етап: на 27.11.2018 г. от 12:30 ч. до 13:30 ч. в 535 к.з.
Целта на курса е да се развият практически умения за работа с Entity Framework (EF), която е стандарт за ORM технология в C# и .NET. Изучават се практическото използване на DB сървър – в случая SQL Server, платфор-ми и технологии за достъп до данни – ADO.NET, Entity Framework, както импортиране и експортиране на данни към различни формати – JSON и XML. Entity Framework предоставя мощно обектно-ориентирано API за заявки към базата посредством CRUD операции. В курса ще бъдат разгледани подходите „database first“ и „code first“, които позволяват „mapping“ между релационна база с данни и обектно ориентиран модел. Ще бъде използвана AppHarbor .NET Platform as a Service за хостване на реални проекти в мрежата, както и взаимодействието на AppHarbor и GitHub за version-control и deploy на приложения. ПРЕДВАРИТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ: Основни познания по HTML, CSS и Object-oriented programming.
22. Дигитален маркетинг и SEO Оптимизация, доц. д-р Тодорка Терзиева, хон. ас. Николай Чочев (60 места, за всички)
записване I етап: на 23.11.2018 г. от 11:30 ч. до 12:30 ч. в 2 аула
Курсът ще Ви предостави знания и умения в областта на дигиталния маркетинг и SEO оптимизацията. Той ще Ви запознае подробно с най-известните и често използвани социални мрежи и трикове, предоставяйки ви всички необходими знания за правилното управление на социалните ви профили и онлайн инструменти. По време на курса ще успеете да изградите подходящо онлайн присъствие в Google и другите търсещи машини за Вашия бизнес или уебсайт. Ще можете да изграждате Facebook/Adwods реклами, които да повишат значително посещенията и ангажираността на Вашата онлайн аудитория. Ще се научите как да създавате и оптимизирате Youtube видеоклипове, как да ги рекламирате и разпространявате. Ще се запознаете с възможностите, които LinkedIn ви предоставя за професионалното представяне на Вас и Вашия бизнес. Всеки от курса ще се научи да прави основна on-page оптимизация на един проект и да работи по ежемесечна off-page оптимизация. Предполага се, че обучаемите имат основни познания по информатика и уеб програмиране.
23. Видеопродуциране, проф. д-р Ангел Голев, хон. ас. Ангел Генков (60 места, за всички)
записване I етап: на 21.11.2018 г. от 9:00 ч. до 10:00 ч. в 541 к.з.
Дисциплината ще запознае студентите с основите на видеографията. Ще се разгледа подробно целият процес, обхващащ създаването на видео от различен тип (например, рекламни, събитийни, музикални видеа и късометражни филми), начините им на заснемане и успешното им рекламиране. Ще бъде обърнато внимание върху подбора на техника и ключовите моменти от заснемането, видео обработка, оцветяване, озвучаване и рекламиране в медиите. Също така, те ще се запознаят с видео обработващи програми, а видео обработката ще се извършва основно с Adobe Premiere Pro CC 2017.
24. Интелектуална собственост в интернет, доц. д-р Иван Шотлеков, хон. ас. Владимир Вълев (30 места, за всички)
записване I етап: на 21.11.2018 г. от 13:00 ч. до 14:00 ч. в 232 с.з.
Интернет стана неделима част от човешкия живот и наред с многото предимства използването му носи и проблеми от правно естество. Една част от тях е свързана с даването на възможност на определен продукт да достигне до хора, които не могат да си позволят оригинала или пък изобщо не биха си го купили. По този начин разходите за законния собственик са неосезаеми. Този факт налага все по-голямото внимание да се отделя на авторскоправната защита на съдържанието на интернет сайтовете, с цел избягване на недобросъвестни практики в това отношение, извършвани от трети лица.
Във всяко едно човешко общество материалните блага са обект на защита. След индустриалната революция обаче се оказва, че има и нематериални блага, които се нуждаят от защита.
Нематериалните блага са обект на отношения, защото те се обективират по начин, по който да могат да бъдат възприети и от други лица, различни от техните създатели, те имат икономически потенциал, който се реализира при използването им. Техен автор е лицето, в резултат на чиято творческа дейност те съществуват. Интелектуалната собственост представлява всички онези творения на човешкия ум /изобретения, творби, ноу – хау/, които му дават конкурентно предимство. С други думи интелектуалната собственост обхваща всички онези произведения, които са резултат от човешки знания и идеи защитими от закон: такива са търговските марки, патентите, авторските права и търговските или промишлени тайни. 
За целта в лекционния курс ще бъдат представени особеностите на т.нар. интелектуална собственост в интернет.
25. Автоматизирано тестване на уеб приложения с Java, доц. д-р Анна Малинова, хон. ас. Цветелин Кюмюрджиев (техн. р-л „Проекти“ в Проксиад), хон. ас. Илия Илиев (техн. р-л „Проекти“ в Проксиад) (60 места, за всички)
записване I етап: на 22.11.2018 г. от 9:00 ч. до 10:00 ч. в 344 каб.
Автоматизираното тестване е неделима част от съвременния процес за ефективна разработка на софтуерни продукти. Целта на дисциплината е да запознае студентите с принципите, основите, процесите и инструментите за автоматизирано тестване на уеб базиран софтуер. По време на обучението се използват и демонстрират едни най-популярните инструменти за автоматизирано тестване в Java света (JUnit и Selenium/WebDriver), приложими както в класически Java Enterprise приложения, така и в съвременни JavaScript потребителски интерфейси (ReactJS, AngularJS, Vue.JS и др.). Обучението включва и запознаване с добри практики, често използвани инструменти за управление на дефекти (JIRA, Mantis) и ръчно тестване (Swagger, SoapUI, Selenium IDE). Придобитите умения и знания ще бъдат полезни както за софтуерни разработчици, така и за специалисти по софтуерно тестване. Дисциплината е предназначена за студенти с начални или по-добри познания по програмиране (за предпочитане с Java или C#).
Следваща  
Актуално
Още новини
Архив на новините
© 2009 ФМИ