На 27 април 2005 година в Интернет кафето (Нова сграда) студентите от ФАКУЛТЕТА ПО МАТЕМАТИКА И ИНФОРМАТИКА съвместно с колегите си от ПЕДАГОГИЧЕСКИЯ ФАКУЛТЕТ организираха за деца и възрастни от социални домове в град Пловдив ВЕЛИКДЕНСКИ ПРАЗНИК.
На 21 април 2005 година експремиерът на Република България и лидер на партия “Демократи за силна България” г-н Иван Костов изнесе в Новата сграда на Пловдивския университет лекция на тема “Икономическа политика за растеж на благосъстоянието”.
Лекцията привлече над 300 слушатели – студенти и преподаватели не само от Факултета по математика и информатика, но и от други факултети на Университета (предимно от Факултета по икономически и социални науки), както и от други висши училища в Пловдив.
От 15 до 17 април 2005 година в 8-ма палата на Международния панаир в град Пловдив се проведе третият МЕЖДУНАРОДЕН ПАНАИР НА ОБРАЗОВАНИЕТО. Образователният форум фигурира в календара на най-престижните образователни форуми, утвърден от Международния съюз на панаирите (UFI).
В изложението участваха 180 изложители от България, Франция, Гърция, Кипър, Русия, Германия, Великобритания и други.
Пловдивският университет тази година бе представен най-мащабно и участваше с 4 големи павилиона.
Студентският семинар по математика и информатика (ССМИ) към ФМИ съвместно с Българската асоциация на разработчиците на софтуер (БАРС) организира и проведе на 25 февруари 2005 г. лекция на тема “КАЧЕСТВЕН ПРОГРАМЕН КОД”.
Лекцията изнесе Николай Манчев (технически директор на BTS Ltd., почетен член на БАРС, възпитаник на ФМИ на ПУ).
На 28.01.2005 г. Студентският семинар по математика и информатика (ССМИ) към ФМИ на ПУ беше домакин и съорганизатор на “Ден на Linux и свободния софтуер в Пловдивския университет”. Събитието премина повече от добре. Аудитория 422 (с капацитет от 100 места) се пукаше по шевовете от хора, повечето от които бяха студенти от ФМИ на ПУ, но имаше студенти и от други факултети и университети в Пловдив, както и ученици от ОМГ “Акад. Кирил Попов”.
ФМИ организира поредната проява на Центъра на съвършенство за приложения на математиката в рамките на програмата Академично възстановяване на Югоизточна Европа на Германската служба за академичен обмен (DAAD). Проведе се интензивен 10-дневен курс по Финансова математика с лектори проф. Георгита Збагану от Университета на Букурещ и проф. Елисавета Панчева от Института по математика и информатика на БАН.